Autor Wątek: Witamy  (Przeczytany 68581 razy)

Dorota

• Gość
Odp: Witamy
« Odpowiedź #15 dnia: 28 Listopad 2013, 20:39:59 »
W sobotę najprawdopodobniej będę instalowała nowego płatnika na moim komputerze. Mam ok 20 firm, każda ma mniej niż 100 pracowników. Czy mogę zrobić coś w wersji 8 żeby ułatwić sobie pracę na 9? Słyszałam taką opinię że trzeba usunąć w wersji 8 w kartotekach ubezpieczonych wszystkie NIPy i dowody osobiste? Czy w grudniu można już potwierdzać wszystkie dane?

Offline DarekD

• Ekspert
  • Reputacja: +363/-2
    • InnerSoft
« Odpowiedź #16 dnia: 28 Listopad 2013, 20:54:55 »
Słyszałam taką opinię że trzeba usunąć w wersji 8 w kartotekach ubezpieczonych wszystkie NIPy i dowody osobiste?

Nie ma takiej potrzeby - procedura potwierdzenia statusów ubezpieczonych sama zrobi 'porządek' w kartotekach ubezpieczonych - usunie NIPy i uzupełni :) numery dowodów osobistych na podstawie danych ZUS.

Czy w grudniu można już potwierdzać wszystkie dane?

Dane można już próbować potwierdzić. Przy pierwszym uruchomieniu Płatnika 9 dla wybranego płatnika z bazy program zapyta czy dokonać operacji potwierdzenia danych.
Jest to proces odwracalny - można wykonywać kilkukrotnie.

Dorota

• Gość
« Odpowiedź #17 dnia: 29 Listopad 2013, 08:03:24 »
a czy jeżeli płatnik zmieni mi dane np ewidencyjne w kartotece ubezpieczonych to czy ja z automatu muszę składać ZUA jako zmianę czy to już tak jakby będzie zrobione? Czy jeżeli np program po weryfikacji pokaże mi błąd np w raportach za 99 rok to czy będę musiała zrobic od razu korekty? Czy będzie to miało wpływ na wysyłkę bieżących dokumentów?

Offline DarekD

• Ekspert
    • InnerSoft
« Odpowiedź #18 dnia: 29 Listopad 2013, 08:36:06 »
Po to jest to potwierdzenie danych, aby była spójność pomiędzy Płatnikiem a ZUS.
Po potwierdzeniu danych każda zmiana będzie już tylko za pomocą dokumentów (ZIUA).

Robienie korekt nie będzie konieczne w starych dokumentach, w sensie prostowania ich zawartości.

Dorota

• Gość
« Odpowiedź #19 dnia: 29 Listopad 2013, 08:44:33 »
Na szkoleniu dowiedziałam się że nowy płatnik potwierdzi kartoteki ubezpieczonych aktualnie zatrudnionych oraz tych zwolnionych w okresie 6 miesięcy. Wczoraj jesdnak w poradniku czytałam że nie z okresu 6 miesięcy wstecz tylko 17, jaka jest prawda?
Tak żebym jeszcze była do końca pewna. Będę instalowała dziś płatnika, rozumiem że na chwilę obecną (do 31.12) nie muszę mieć potwierdzonych kartotek żeby zrobić wysyłkę. Do 31 grudnia prześle ZUSy grudniowe i wtedy od 01.01 do 15.02 mam czas żeby w każdej firmie potwierdzić kartoteki, konta płatników itp ponieważ tylko to umożliwi mi wysyłkę bieżących dokumentów. Czy dobrze to rozumiem?

Offline DarekD

• Ekspert
    • InnerSoft
« Odpowiedź #20 dnia: 29 Listopad 2013, 08:52:22 »
Na szkoleniu dowiedziałam się że nowy płatnik potwierdzi kartoteki ubezpieczonych aktualnie zatrudnionych oraz tych zwolnionych w okresie 6 miesięcy. Wczoraj jesdnak w poradniku czytałam że nie z okresu 6 miesięcy wstecz tylko 17, jaka jest prawda?

Pierwotnie, na etapie testowym było faktycznie 17 m-cy, później pojawił się jednak pomysł ZUS na 6 m-cy. Nie miałem czasu sprawdzić tej oficjalnej wersji na czym stanęło finalnie. Ale to wyjdzie przy potwierdzeniu danych - więc proszę potwierdzić dane i sprawdzić jaki okres został potwierdzony.

Tak żebym jeszcze była do końca pewna. Będę instalowała dziś płatnika, rozumiem że na chwilę obecną (do 31.12) nie muszę mieć potwierdzonych kartotek żeby zrobić wysyłkę. Do 31 grudnia prześle ZUSy grudniowe i wtedy od 01.01 do 15.02 mam czas żeby w każdej firmie potwierdzić kartoteki, konta płatników itp ponieważ tylko to umożliwi mi wysyłkę bieżących dokumentów. Czy dobrze to rozumiem?

Nie / płatnik 9 do wszystkich operacji wymaga potwierdzonych kartotek - inaczej żadna operacja wysyłki nie będzie możliwa.

Dorota

• Gość
« Odpowiedź #21 dnia: 29 Listopad 2013, 08:59:58 »
To ja już przestaję rozumieć. Czyli żeby mieć więcej czasu na potwierdzanie tych kartotek powinnam wysłac ZUSy za grudzień jeszcze grudniu z wersji 8 tak? Tak nam radziła kobietka na szkoleniu ale ona mówiła żeby robić to  z 9tki bo dopiero od stycznia wchodzi ta nowa wersja 2 która będzie wszystko weryfikowała.  Wiec czym różni się ten płatnik 9 który jest obecnie do ściągnięcia od tej 2ki która będzie najprawdopodobniej od 01.01? Niech mi Pan pomoże, jak najlepiej to wszystko rozegrać?

Offline DarekD

• Ekspert
    • InnerSoft
« Odpowiedź #22 dnia: 29 Listopad 2013, 09:01:46 »
Szczerze?
Proszę zostawić póki co 9 w spokoju. Do końca roku robić na 8.

Dorota

• Gość
« Odpowiedź #23 dnia: 29 Listopad 2013, 09:04:40 »
Może jeszcze okaże się że ta 9 tka nie będzie obowiązkowa od stycznia?:) Jest na to szansa? :)

Offline DarekD

• Ekspert
    • InnerSoft
« Odpowiedź #24 dnia: 29 Listopad 2013, 09:13:33 »
Na to szansy nie ma :( Bo muszą zostać obsłużone nowe kody tytułów ubezpieczeń, kody przerw i nowe wzory druków wprowadzone rozporządzeniem MPiPS od 01.11.2013r.

Dorota

• Gość
« Odpowiedź #25 dnia: 29 Listopad 2013, 09:19:33 »
To jeszcze tylko ostatnie pytanie, tak żebym na pewno rozumiała. Mam np kartotekę ubezpieczonego w której jest adres (lub drugie imię, lub błąd w nazwisku) który nie pokrywa się z tym co jest w bazie ZUSu. Po potwierdzeniu danych kartoteka uaktualnia mi się z tym co jest w bazie ZUSu, tzn mam już nowe właściwe dane. Czy w związku z tym muszę sporządzić jeszcze ZUA zmianę lub ZIUA. Czy automatycznie mam już dobre dane, te z bazy ZUSu

Offline DarekD

• Ekspert
    • InnerSoft
« Odpowiedź #26 dnia: 29 Listopad 2013, 09:36:39 »
Automatycznie są dobre dane w bazie Płatnika na podstawie kartoteki ZUS - nic nie trzeba poprawiać samemu.

Dorota

• Gość
« Odpowiedź #27 dnia: 29 Listopad 2013, 09:46:32 »
ok, dziękuję bardzo Panu za pomoc:)

Edek

• Gość
« Odpowiedź #28 dnia: 29 Listopad 2013, 14:51:39 »
A czy są już dostępne materiały szkoleniowe dla nowego Płatnika? Czy mógłbym was prosić o podesłanie na maila takiej wersji elektronicznej, biuletynu do nowego Płatnika. Przez weekand bym to przeczytał na spokojnie?

Offline WebWersus

• Nowy
  • *
  • Reputacja: +0/-0
« Odpowiedź #29 dnia: 29 Listopad 2013, 15:56:02 »
Czy żeby potwierdzić kartoteki w Płatniku 9.01. trzeba wypełnić i dostarczyć do ZUS-u pełnomocnictwo (ZUS PEL) ?. Podpis elektroniczny wystawiony jest na mnie nie na firmę.