Autor Wątek: DRA za obcokrajowca z PESEL  (Przeczytany 233 razy)

Offline kjs

• Nowy
  • *
  • Reputacja: +2/-0
DRA za obcokrajowca z PESEL
« dnia: 16 Listopad 2020, 13:16:41 »
Dzień dobry,

Mam problem z wysyłką deklaracji DRA za obcokrajowca, który ma nadany numer PESEL. Firma jednoosobowa, bez pracowników, istnieje od września 2020 r., "ulga na start".

Zrobiłem mu zgłoszenie do ZUS (ZZA) podając jako identyfikator numer PESEL. Zgłoszenie się przetworzyło, w rejestrze ubezpieczonych ma status Zgłoszony / Potwierdzony w ZUS.

Przy próbie wysyłki DRA otrzymuje Błąd krytyczny - Brak raportu za ubezpieczonego zgłoszonego przez płatnika

Nadmieniam, że kod ubezpieczenia 05 40 00 jest zgodny z tym wykazanym na DRA.

Spodziewam się, że to jakiś problem z rozpoznaniem nadanego numeru PESEL dla obcokrajowca i system go nie rozpoznaje. Myślałem, że przez miesiąc ZUS już go zidentyfikuje i będzie możliwa wysyłka deklaracji, ale system nadal wyrzuca błąd krytyczny. Nie mam informacji jak długo ma nadany numer PESEL, ale na pewno we wrześniu 2020 już miał.

Być może wysłać do ZUS przerejestrowanie (ZWUA i ZZA) i zgłosić go bez numeru PESEL, a jedynie z nr i serią paszportu?  Czy to pomoże?

Offline DarekD

• Ekspert
  • Reputacja: +365/-2
    • InnerSoft
Odp: DRA za obcokrajowca z PESEL
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Listopad 2020, 19:34:28 »
Jeżeli nie miałby nadanego w rejestrze CRU numeru PESEL nie dałoby się już wysłać tego ZZA.

Opisany komunikat 'Brak raportu za ubezpieczonego zgłoszonego przez płatnika' oznacza że w DRA użyto nieprawidłowego tytułu ubezpieczenia.
Należy sprawdzić czy w kartotece ubezpieczonego na zakładce 'Zgłoszenia do ubezpieczeń' jaki jest otwarty tytuł ubezpieczenia i z jakimi datami.

Często zdarza się, że ZUS otworzył z automatu kod 0570/0510 i złożone ZZA z kodem 0540 spowodowało otworzenie drugiego tytułu ubezpieczenia.

Offline kjs

• Nowy
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Listopad 2020, 12:23:35 »
To również sprawdziłem, bo wiem, że czasem tak się zdarza, ale w tym przypadku w kartotece Rejestr Ubezpieczonych / Zgłoszenia do ubezpieczeń wszystko wydaje się być tak jak należy.

Zgłoszenie z kodem 05 40 00, daty się zgadzają.

Załączam screena poglądowego. Myślę, że kluczowy jest screen nr 3, gdzie jako błąd krytyczny system nie rozpoznaje daty urodzenia na ZUS DRA (i podaje komunikat 01.01.1900).

Spróbowałbym kontaktu na cot@zus.pl, ale nie wiem czy oni interweniują w indywidualnych przypadkach, czy jedynie udzielą ogólnej informacji aby kontaktować się z lokalnym oddziałem ZUS (oczywiście aktualnie nie przyjmują interesantów, numery telefonów usunięte).

Offline DarekD

• Ekspert
    • InnerSoft
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Listopad 2020, 16:47:56 »
Data 01.01.1900 to standardowy komunikat - nie chodzi o brak rozpoznania daty urodzenia tylko o to że przy DRA nie ma skąd tej daty pobrać bo tam nie ma daty urodzenia jako osoby ubezpieczonej, a jako płatnik składek. To dwie różne daty

Czy w kartotece ubezpieczonych nie ma więcej osób? Jest tylko on jeden?

Problemem będzie tutaj numer paszportu. Czy w jego kartotece jest też ten numer paszportu?

Offline kjs

• Nowy
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: 18 Listopad 2020, 08:34:09 »
Darek, dziękuję za zainteresowanie tematem.

Tak, w rejestrze ubezpieczonych jest tylko jedna osoba (prowadzący działalność). W rejestrze ubezpieczonych nie ma wpisanego paszportu (screen).

Przy tworzeniu deklaracji i użyciu Narzędzia / Aktualizuj dane identyfikacyjne / Płatnika numer paszportu "nie znika" z sekcji Dane identyfikacyjne płatnika składek.

Może zrobić ZWUA i ponownie ZZA od dnia rozpoczęcia działalności wyłącznie z uwzględnieniem paszportu, bez podawania numeru PESEL?

Offline DarekD

• Ekspert
    • InnerSoft
« Odpowiedź #5 dnia: 18 Listopad 2020, 08:58:26 »
Czy próbowałeś zrobić anulowanie danych w ZUS? Jeżel nie to zrób F8->CTRL-O->Tak->Narzędzia->Anuluj potwieredzenie danych w ZUS, Zapisz

I zrob aktualizację danych

Offline kjs

• Nowy
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: 18 Listopad 2020, 09:36:16 »
Wcześniej nie próbowałem, ale zrobiłem to teraz, po Twojej sugestii. Niestety nic się nie zmieniło (dane w Danych płatnika wciąż zawierają paszport, a w rejestrze ubezpieczonych osoba ta posiada sam PESEL (bez paszportu). Wciąż ten sam błąd krytyczny.

Offline DarekD

• Ekspert
    • InnerSoft
« Odpowiedź #7 dnia: 18 Listopad 2020, 10:05:06 »
To jest niemożliwe :)  Przy weryfikacji sprawdzane jest to co jest na zakładce 'Zgłoszenia do ubezpieczeń'

Więc albo jest w bazie jakiś śmieć który nie jest widoczny w programie i przy weryfikacji chce innych danych albo to manualny drobiazg przy sporządzaniu tego DRA :)

Offline kjs

• Nowy
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: 18 Listopad 2020, 11:12:57 »
No nic, spróbuje jeszcze coś pokombinować, ale nie za bardzo mam pomysł.

Po anulowaniu danych w ZUS F8->CTRL-O->Tak->Narzędzia->Anuluj potwieredzenie danych w ZUS i ręcznym usunięciu numeru paszportu w Danych identyfikacyjnych (Kartoteka płatnika), po aktualizacji danych (Aktualizuj komponenty programu i dane płatnika) system sam w ramach autoryzacji prosi mnie o podanie numeru paszportu. Po jego wpisaniu, po aktualizacji znów w danych płatnika "pojawia się" numer i seria paszportu, który nie jest widoczny w rejestrze ubezpieczonych.

Spróbuje zrobić ZWUA i ponowne ZZA, tym razem z samym numerem PESEL, nie podając nigdzie numeru paszportu. O ile system przyjmie takie zgłoszenie.

Offline kjs

• Nowy
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: 19 Listopad 2020, 10:07:09 »
Dzień dobry,

Kolejne próby poradzenia sobie z tematem...

W kartotece ubezpieczonego aktualnie Pan figuruje jako zgłoszony wyłącznie z PESELEM, bez paszportu. Problem w tym, że w danych płatnika cały czas wisi ten paszport, nawet po anulowaniu danych płatnika i pobrania aktualnych.

Zakładam, że elektroniczną wysyłką ZFA również nic nie zdziałam, bo chyba na nim nie będę w stanie tego zmienić? Przy wysyłce system będzie domagał się aktualizacji danych płatnika i znów "wróci" nieszczęsny paszport.

Darek, co sądzisz na ten temat?

Offline MateuszE

• Nowy
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: 19 Listopad 2020, 11:36:36 »
kiedyś miałem kilka podobnych problemów, ale z pracownikami:
Możliwe, że jest zarejestrowany w ZUS inaczej niż w bazie PESEL, obecnie ZUS ściąga dane z PESEL i robi problemy jeżeli jest literówka, szczególnie jeżeli są znaki z poza polskiego alfabetu. Rozwiązałem to tak, że zrobiłem korektę zarejestrowania na paszport i ZIUA na PESEL. W innym przypadku zdobyłem od pracownika, potwierdzenie nadania PESEL i poprawiłem literówkę

Offline kjs

• Nowy
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: 19 Listopad 2020, 12:32:11 »
Dziękuję za odpowiedź. Również myślałem o zrobieniu ZIUA, ale przy weryfikacji otrzymuje komunikat "Zmiana danych identyfikacyjnych ubezpieczonego zostanie uwidoczniona w kartotece ubezpieczonego po potwierdzeniu zmiany w Rejestrze Urzędowym PESEL. Do tego czasu należy się posługiwać dotychczasowymi danymi identyfikacyjnymi ubezpieczonego."

Nie jestem tylko pewien jak długo trwa "potwierdzeniu zmiany w Rejestrze Urzędowym PESEL". Bo jeśli miałoby to trwać miesiącami, to możliwe, że stracę cierpliwość :)

Offline kjs

• Nowy
  • *
« Odpowiedź #12 dnia: 24 Listopad 2020, 15:04:44 »
Poddałem się. Nie mam niestety już żadnych innych pomysłów. Miałem już kilku obcokrajowców i nigdy nie miałem takiego kłopotu jak tym razem. Jeśli ktoś będzie miał kiedyś rozwiązanie, to proszę o wskazówki.