Autor Wątek: zmiana kodu w trakcie miesiąca - 2 x DRA w jednym miesiącu  (Przeczytany 367 razy)

Offline kjs

• Nowy
  • *
  • Reputacja: +2/-0
Dzień dobry,

Z dniem 04.06.2020 osoba prowadząca działalność (kod 05 10 00) stała się wspólnikiem spółki komand. (kod 05 43 00). Płatnik nie zatrudnia pracowników.
Zrobiłem ZWUA i ZUA, ale tradycyjnie mam problem jak ugryźć to w deklaracji rozliczeniowej za czerwiec 2020 r.

Czytałem na tym forum wiele tematów na temat jednej deklaracji DRA z numerem 01 06 2020, a drugiej DRA z 40 06 2020, ale niestety Płatnik nie zgadza się na takie rozwiązanie.
Przygotowałem jedną DRA z kodem 05 10 00 uzupełnionymi podstawami oraz drugą, "zerową", z numerem 40 06 2020 z kodem 05 43 00.
Deklaracja z numerem 40 wysłała się bez problemu, ale mam problem z wysyłką deklaracji 01 06 2020.

Płatnik nieustannie przy weryfikacji takiego zestawu pokazuje błąd:
"W komplecie dokumentów rozliczeniowych brakuje raportu za ubezpieczonego zgłoszonego przez płatnika. W sytuacji, gdy ubezpieczony nie podlega już ubezpieczeniom należy wyrejestrować go z ubezpieczeń na dokumencie ZUS ZWUA. Natomiast w przypadku, gdy ubezpieczony, dla którego podstawę wymiaru stanowi przychód, nie osiągnął w danym miesiącu przychodu należy sporządzić raport zerowy."

Chyba, że wciąż muszę czekać, aż przetworzy się w ZUS deklaracja 40 06 2020? Na razie zestaw z tą deklaracją ma status Oczekujący na przetworzenie w ZUS.

Podobne tematy znalazłem na forum, ale są raczej stare, być może nowa wersja Płatnika teraz inaczej weryfikuje dokumenty? Próbowałem również zrobić zestaw, ale go nie weryfikować, tylko od razu wysłać (zdaje się, że były podobne problemy z DRA i DRA cz.II - mały ZUS), ale niestety to również nie pomaga - błąd krytyczny przy próbie wysyłki.

Czy ma ktoś jakiś pomysł jak przez to przebrnąć?

Offline DarekD

• Ekspert
  • Reputacja: +365/-2
    • InnerSoft
Odp: zmiana kodu w trakcie miesiąca - 2 x DRA w jednym miesiącu
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Lipiec 2020, 13:02:24 »
Tutaj nie ma mowy o konieczności sporządzenia dwóch deklaracji rozliczeniowych - wykazuje się wszystko na jednej deklaracji z kodem który powstał wcześniej - 0510, a jedynie wykazuje się podwójną podstawę i składki na ub. zdrowotne.

Zgłoszenie na kodzie 0543 jest błedne i trzeba je zamknąć ZWUA z datą zgłoszenia ZUA 054300

Offline kjs

• Nowy
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Lipiec 2020, 13:12:06 »
Dziękuję za odpowiedź Darek, ale chyba nie do końca właściwie opisałem sytuację.

Od dnia 04.06.2020 osoba ta zakończyła jednoosobową działalność, a stała się wspólnikiem spółki komandytowej. W związku z tym, od 04.06.2020 ma wykreślony wpis w CEIDG.

Teraz figuruje wyłącznie jako wspólnik i wydaje mi się, że powinien być zgłoszony z kodem 05 43 00.

Sama operacja zgłoszenia przerejestrowania jest po telefonie z ZUS - pytanie czy słusznym?

Offline DarekD

• Ekspert
  • Reputacja: +365/-2
    • InnerSoft
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Lipiec 2020, 13:26:49 »
to faktycznie zmienia postać rzeczy. Z pierwotnego wpisu wynikało, że prowadzi równolegle JDG i stał się wspólnikiem.

Obie deklaracje powinny być wysłane jednym zestawem.

Teraz pozostaje wysłanie deklaracji z kodem 0510 jako 41 wczesniej zmieniając (przed wysyłką) zakres deklaracji na 40-49 w przekazie

Offline kjs

• Nowy
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Lipiec 2020, 15:27:53 »
Dziękuję bardzo, spróbuje zatem w taki sposób w przyszłym tygodniu.

Zmieniłem w zakładce Administracja/Ustawienia programu zakres numer dokumentów  rozl. na 40-49.
Na tą chwilę, przy próbie wysyłki DRA 41 06 2020 z kodem 05 10 nadal mam błąd krytyczny z komunikatem "Brak kompletu rozliczeniowego z ZUS za podany okres. Wyniki weryfikacji i wyliczeń bez tych danych mogą być błędne."

Być może muszę czekać, aż deklaracja 40 06 2020 (z kodem 05 43) przetworzy się w systemie ZUS.

Offline kjs

• Nowy
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: 20 Lipiec 2020, 09:12:53 »
Dziękuję za pomoc Darek, udało się wysłać deklaracje - tak jak zasugerowałeś.